Ліс – дитя землі

27413, Кіровоградська область Знам’янський район с. Богданівка вул. Київське шосе, 1, email: chernoles@ukr.net

Від жолудя до кремезного дуба

      Кожна людина самостійно визначає свій життєвий шлях, свої вподобання, обирає професію з якою пов’яже життя і свої плани на майбутнє. Люди, які обради спільний шлях з природою, лісом роблять цей вибір назавжди. Лісівників колишніх не буває. Це покликання душі, яке з роками лише міцніє і впивається всім своїм єством у кожну клітинку людського організму. Кожний лісівник розуміє і відчуває відповідальність перед наступними поколіннями, перед своїми дітьми і внуками, адже ліс – це частина екосистеми, яка вибудовується десятиріччями і потребує до себе дбайливого ставлення.

Ліс – як дитина, яка народжується в родині і батьки дбають про неї до повноліття, вкладаючи в неї свою любов, ласку, вчать жити, інвестують капітал у розвиток особистості.

 Історія лісгоспу розпочата ще в буремні довоєнні роки, переживши десятки реформувань і перетворень лісгосп працює й донині, забезпечує, соціальний, побутовий добробут мешканців Знам’янщини і Олександрівщини. Сьогодні лісова галузь твердо стоїть на ногах, має досвідчених спеціалістів-лісівників, планову, виважену економіку, матеріальний потенціал. Звичайно, в наш непростий час – безграмотних рішень, знищення галузі недолугими реформами не легко   втримуватись  лісівникам у сідлі. Щодень – нові проблеми й випробування, ось і нове з податком на лісові землі.... Але у переддень професійного свята – лише про те, чим пишаються працівники лісу – про здобутки, про перемоги!
Лісове господарство – це перш за все – потужний, сильний колектив. Завдяки знанням, сумлінню, досвіду, а ще – працьовитим рукам – лісівники виконують свої зобов’язання перед державою.
Лісівники Чорноліського лісгоспу зібрані в дружний лісівничий колектив опікуються значною площею лісових масивів, розташованих на межі лісостепу і степу України. Площа лісів підприємства становить більше 19 тисяч гектарів. Охороняють державні скарби, зелене золото працівники підприємства, які віднесені до категорії «державна лісова охорона». Їх на підприємстві налічується 49 осіб. Праця «лісової варти» важка і цілодобова. Ліс охороняється 24 години на добу 365 днів у рік в світлу і темну частину доби, в жару і холод, в дощову і снігову погоду. Охороняються ліси від пожеж і шкідників і хвороб, а нині і від нелюдів, які у цілях власної наживи готові знищити все навкруги себе, від тих, для кого ліс – ласий шматок, законотворців, які хочуть ліс роздержавити та пустити в концесію. Кортить деяким вирішити долю українського лісу  та розділити її з долею   розпайованих підприємств на початку 2000-х років.

Коротко про досягнення підприємства і, власне, всього трудового колективу, в переддень професійного свята розповів керівник підприємства, директор лісгоспу Олександр Зуєв.

- Якщо говорити відверто, то успіх приходить не одразу, кроки до нього тяжкі і повільні, але вкрай необхідні підприємству. Разом з колективом наполегливо працюємо, долаючи економічні негаразди, труднощі переходу на нові ринкові умови та запроваджуючи нові види діяльності. Адже життя не стоїть на місці, воно постійно розвивається, вимагає нових підходів до розв’язання тих, чи інших завдань і складних проблем, викликаних різного роду нестандартними економічними ситуаціями, що склались у державі.

Перш за все робота підприємства спрямована на ефективне ведення лісового господарства,охорони, захисту та раціонального використання лісових ресурсів, лісовідтворення та лісорозведення ну і, звичайно ж, отримання прибутків від діяльності, адже не маючи власних коштів підприємство не матиме змоги функціонувати. Головне завдання підприємства – захист лісу від   самовільних рубок та пожеж, підвищення продуктивності насаджень, проведення заходів з поліпшення якісного складу малоцінних лісових насаджень, збереження природного різноманіття в насадженнях, створення нових насаджень на еродованих і непридатних для сільгоспвикористання землях та відновлення лісових насаджень на зрубах.  Під опікою лісгоспу знаходиться 19 тис.153 га земель лісового фонду, з них майже 18 тис.га – це вкриті лісовою рослинністю землі.

Вкриті лісовою рослинністю землі потребують постійної уваги зі сторони   формування якісного складу насаджень і оздоровлення лісів та рубок догляду, обстеження насаджень на наявність шкідників і захворювань.

Під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів протягом першого півріччя 2018 року заготовлено 18864 куб. м ліквідної деревини. Рубки догляду за лісом проведені на площі 105 га., інші господарські рубки на площі 131 га., у тому числі рубки догляду у молодняках проведені на площі 27 га.

 Незімкнуті лісові культури потребують постійного догляду, оскільки молоді саджанці високопродуктивних порід самотужки не в змозі вижити в наших природних умовах. То ж ручні догляди в рядках та механізовані в міжряддях проводяться по кілька разів на сезон протягом 6-7 років. Так, з початку року   ручними та механізованими доглядами  пройдено 512 га лісових культур, з них – 156,8 га нових лісів. Нажаль,    роботи з догляду за лісовими культурами й досі проводяться «старим дідівським способом» бо інакше нічого не виходить. В рядку лісокультурниці сапають звичайними сапками. Це  дуже важка праця під палючим сонцем і проливним дощем, величезне фізичне навантаження під час роботи та уважність. Механізовані догляди проводимо за допомогою мотокіс.

Підприємство веде значну роботу з покращення умови праці людей, адже  нині на підприємстві працює 202 працівника, з яких 159 – це штатні працівники, решта – сезонні, вони займаються доглядом за лісовими культурами. У минулому році всього працювало 185 працівників, з яких 154 – на постійній основі.

Збільшилася кількість працівників, в першу чергу, у зв’язку з розширенням штату лісової охорони з метою посилення охорони лісів від самовільних рубок. Другим фактором для збільшення чисельності працюючих стає освоєнням нових видів діяльності. Минулого року на підприємство придбано подрібнювач деревини для переробки лісових відходів. Тобто, з гілок та з відходів лісозаготівлі виготовляємо технічну тріску, яку закуповують для опалення соціальних закладів області. За І півріччя 2018 року виготовлено 346 тон тріски.

Також, у цьому році запустили лінію по виготовленню брикетів для опалення з тирси. Брикети фасуємо по 10 кг в упаковку. Закуповує їх, як населення, так і підприємства та організації області і району. Вартість однієї тони брикетів коштує 3 тисячі 210 гривень.

Реалізація за І півріччя склала 33 мільйони 407 тисяч гривень. За відповідний період минулого року від реалізації надійшло 28 мільйонів 635 тисяч, темп росту склав 116,7%. Хочу зауважити, що це не лише надходження від реалізації деревини і продукції її переробки. Одним із шляхів надходження додаткових котів є реалізація новорічних ялинок із спеціальних плантацій. Тому в 2018 році закладено 0,8 га таких плантацій на яких висаджено 8 тис. майбутніх красунь. На даний час на підприємстві їх вирощено 20 тис. шт., з яких 5 тис. заплановано реалізувати у передноворічний період поточного року.

У тепличному господарстві Богданівського лісництва зростає більше 20 тис. укорінених декоративних живців, а у шкільних відділеннях розсадника зростає готових під реалізацію 18 тис. шт. саджанців декоративних рослин, більше 30 видів. На весні 2018 року реалізовано декоративного садивного матеріалу для озеленення та квіткової продукції на суму 320,7 тис. грн.

Як приклад, минулого року від реалізації декоративного посадкового матеріалу та новорічних ялин отримали 1 мільйон 115 тисяч гривень.

На території базового розсадника закладено плантацію фундука, з метою отримання горіха та саджанців для реалізації. Другий рік поспіль вирощуємо квіткову продукцію до весняних свят (тюльпани, гіацинти, крокуси) та огірки в зимовий період. Вирощуємо смородину, малину та полуницю, ягоди і овочі реалізуємо у торговельні павільйоні «Лісовичок».Надходження від цього поки що не великі, але ж надходження!

До зведеного бюджету та фондів лісогосподарськими підприємствами сплачено 13 мільйонів 962 тисячі гривень податків, зборів та обов’язкових платежів, з них 4 млн. 110 тис. грн. це – єдиний соціальний внесок. За відповідний період минулого року сплачено 11 мільйонів 446 тисяч гривень.

Лісові культури висаджено на площі 57,9 га, з них 16,6 га  захисних лісів.. Для забезпечення власним садивним матеріалом у лісових розсадниках проведені роботи по вирощуванню посадкового матеріалу. Планується отримати 750 тисяч стандартних сіянців для належного проведення лісокультурних робіт.

Крім того, не так давно лісгосп підтвердив наявний міжнародний сертифікат на ведення лісового господарства та ланцюга постачання продукції, який підтверджує відповідність системи ведення лісового господарства встановленим міжнародним вимогам, щодо управління лісами та лісокористування на засадах сталого розвитку, забезпечення економічно, екологічно і соціально збалансованого ведення лісового господарства, шляхом виконання відповідних загальновизнаних і таких, що заслуговують на довіру, стандартів.

За кілька останніх років у лісах підприємства пожеж на щастя не виникало. Лісівники часто тушать чужі пожежі, щоб не горіло своє. Основна загроза для виникнення пожеж – випалювання сухо трав’я і рослинних залишків на сільськогосподарських угіддях, вогонь легко перекидається на лісові культури, що прилягають до сільгоспугідь. З метою протидії   виникнення пожеж підприємством влаштовано 20 км та доглянуто 158 км протипожежних мінералізованих смуг. А у рамках протипожежної агітації оновлено всі аншлаги та виставлено 15 білбордів на протипожежну тематику. З метою обмеження відвідуванням населенням лісів у пожежонебезпечний період було перекрито 355 лісових доріг. Для населення через засоби масової інформації подано 23 роз’яснювальні статті, проведено 149 лекції. Для попередження виникнення лісових пожеж підприємством, спільно з працівниками Знам’янського підрозділу державної служби надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, Знам’янського відділу поліції головного управління національної поліції та районної державної адміністрації проведено близько 50 рейдів, згідно затвердженого графіку. Нещодавно, з метою швидкого реагування та виявлення лісових пожеж та охорони лісу від самовільних рубок підприємство придбало і використовує в роботі безпілотник.

З метою сприяння професійному самовизначенню молоді, здійсненню природоохоронної та дослідницької діяльності, популяризації професії лісівника у середніх навчальних закладах району та міста Знам'янки працюють вісім учнівських лісництв. Ми постійно підтримуємо зв'язок з ними. Наші спеціалісти проводять з дітьми практичні заняття з лісівництва, лісозахисту, лісорозведення. Учні радо приймають участь у акціях зі створення лісових культур, доглядають за посівами в розсадниках, будують і розвішують шпаківні, розселяють мурашники, живцюють садивний матеріал, охороняють первоцвіти, займаються дослідженнями і т.д. На 10-му обласному зльоті, яке проходило на території нашого підприємства, Богданівське шкільне лісництво вибороло І місце та буде представляти область на Всеукраїнському зльоті, яке проходитиме у Сумській області.

 Які плани на майбутнє? У планах - і надалі охороняти та дбати про зелені легені нашої планети, створювати лісові насадження,  розвивати підприємство, запроваджувати нові види діяльності, покращувати умови праці трудівників галузі, адже – люди є головним робочим потенціалом підприємства. І завдяки їх відповідальної роботи підприємство розвивається та працює на результат.

В переддень нашого лісвіничого професійного свята хочу ще раз побажати всім лісівникам України міцного здоров’я, наснаги, перемоги у нелегкій боротьбі за лісівничу галузь, за чисте довкілля для наших нащадків. Нехай доля до вас буде прихильною, нехай до наших аргументів прислухаються ті хто зараз нас не чує або не хоче чути. Бо ліс –це «не моє і не твоє» це надбання не одної людини, це надбання всього українського народу і ставитись до нього треба як до народного багатства, а не до елементу разової наживи. Вірю, розум переможе, вірю ліси України і надалі зеленітимуть і опікуватимуться ними ЛІСІВНИКИ, бо вони, як ніхто вміють робити це професійно.

 

 

Зі святом, дорогі наші колеги!

 

Вы здесь: Home Від жолудя до кремезного дуба
06 $o[ 'force_show_code' ] = true; 07 $sape = new SAPE_client( $o ); 08 09 echo $sape->return_links(); 10 ?>