Ліс – дитя землі

27413, Кіровоградська область Знам’янський район с. Богданівка вул. Київське шосе, 1, email: chernoles@ukr.net

Природно-заповідний фонд: реалії сьогодення

     
     
     

Лісове господарство – це збалансована система невиснажливого користування природними ресурсами. Ліс є одним з відновних ресурсів, який постійно потребує оновлення і турботи про нього. Сама система лісівництва – загальноприйнята та століттями створювалась лісівниками-практиками, науковими корифеями лісівниками. У всьому світі вона схожа і відрізняється лише впливом кліматичних і природних умов та різновидами рослинного світу  в певній зоні застосування.

Нині зростає тенденція створення на теренах українських лісів об’єктів природно-заповідного фонду. Думки різного характеру висловлюють активісти, науковці, громадськість щодо необхідності посилення природоохоронних заходів. З одного боку це благородна мета збереження унікальних цінностей насаджень, рослинності в них,  а з іншої  - утримувачі природно-заповідних фондів стикаються з досить складними реальними проблемами щодо дотримання охоронних зобов’язань на ці об’єкти.

 Незважаючи на статус насадження лісівники у своїй діяльності неухильно дотримуються вимог лісового законодавства. У цій статті ми наведемо деякі факти щодо утримання об’єктів ПЗФ, якими вже зараз опікуються лісівники Чорноліського лісгоспу.

Факт 1.

На території ДП "Чорноліський лісгосп" розташовані 3 об’єкти природно-заповідного фонду:

  • Гідрологічна Пам’ятка природи загальнодержавного значення «Болото «Чорний ліс» створена на підставі Розпорядження РМ УРСР від 14 жовтня 1975 року №780-р площе 2,0 га
  • Пам’ятка природи загальнодержавного значення «Витоки ріки Інгулець»Створена на підставі Указ президента України від 20 серпня 1996 року №715/96 площею 7,1 га
  • Ландшафтний Заказник загальнодержавного значення «Чорноліський» Створений на підставі Постанови РМ УРСР від 11 вересня 1980 року №524 площею 3489,0 га.

 Всі ці об’єкти зосереджені на території Богданівського лісництва.

     
     
     

 

Факт 2

 Утримання  об’єктів природно - заповідного  фонду відбувається за рахунок власних коштів Чорноліського лісгоспу.   Повна відсутність з боку держави  фінансування на утримання ПЗФ та досягнення цілей і  мети створення самих об’єктів природно-заповідного фонду лягає величезним тягарем на плечі підприємства.

 Так, для охорони і захисту лісу від самовільних рубок,  браконьєрів та попередження і боротьби з лісовими пожежами   підприємство утримує відповідний штат лісової охорони, техніки і засобів захисту лісу.  

Протягом  2018 року на утримання об’єктів ПЗФ: встановлення та оновлення наглядної агітації, природоохоронних знаків, перекриття доріг, охорону і захист насаджень підприємством витрачено  майже 2,5 млн. грн.    Витрати, що зумовлені обслуговуванням ПЗФ покриваються за рахунок  додаткових   джерел надходжень коштів – це насамперед, вирощування та реалізація декоративного  садивного матеріалу, новорічних ялинок, квіткової продукції, виробництво технологічної тріски з неліквідної деревини, брикетів з відходів лісопилення і т.д. Оптимальним варіантом витрачення зазначених коштів могли б бути інвестиції  на оновлення матеріально - технічної бази, запровадження нових технологій.

     
     
     

 

Факт 3.

Збільшення податкового навантаження на утримання земель природно-заповідного фонду.

З січня 2019 року на підприємства, які утримують і обслуговують лісові землі лягає додатковий тягар податкового навантаження. Верховна Рада України Законом від 23.11.2018 №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесла ряд змін у податкове законодавство України на 2019 рік, відповідно до якого всі лісові землі підпадають під оподаткування в розмірі не більше 0,1 % від розміру нормативно грошової оцінки сільськогосподарської землі, що становить понад 115 тис. грн. щорічно.

Питання наступного характеру: де  взяти кошти для сплати земельного податку на землі під заказниками? Одним із джерелом надходження коштів на підприємстві є реалізація деревини отриманої від проведення заходів з формування і оздоровлення лісів. Відповідно до вимог нових Санітарних правил в лісах України, які прийняті в позаминулому році – лісогосподарські заходи будь-якого характеру у ПЗФ дуже обмежені, практично зведені до мінімуму. Ліс відмирає, гниє і перетворюється в ніщо. Виникає ще одне питання: а хиба ми такі багаті, щоб розкидатися таким добром в період коли населення  потребує дров паливних?

     
     
     

 

Факт 4.

Санітарний стан ПЗФ у критичному стані.

Але через бюрократичні перепони ми зараз бачимо як цінний лісовий ресурс   потихеньку передвоюється у могильник відмерлої деревини. Відповідно до інструктивних документів щоб провести   прибирання впавших дерев або навіть лише одного єдиного дерева в заказнику   лісгосп має отримати комплекс дозвільної документації. Спочатку насадження обстежують спеціалісти –лісопатологи, дають обґрунтування доцільності проведення оздоровчих заходів науковці, вся ця документація погоджується з екологами.  На це витрачається безцінний час.  Іноді від дати подання пакету документів до дати отримання лімітів на проведення заходів санітарно-оздоровчого характеру в заказнику проходить від шести місяців до кількох років. Здавалося б які проблеми хай обстежують але тут знову фінансова сторона – майже всі ці обстеження потребують фінансових витрат. Так, до прикладу, витрати для отримання висновків науковців щодо стану насаджень коштують 30-50 тис. грн., послуги по обстеженню насаджень на наявність хвороб та шкідників коштують 20-30 тис. грн.

То що ж зробило підприємство за останній час що б хоч якось зарадити цій ситуації? Щоб хоч якось привести у належний санітарний стан придорожню смугу заказника, пройшовши весь шлях необхідних обстежень та отримання відповідних висновків протягом 2017-2018 році ДП "Чорноліський лісгосп" наприкінці  2018 року все ж таки отримав дозвіл на проведення заходів з формування і оздоровлення лісів лише на мізерній площі лісового фонду в Ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Чорноліський».   На площі 49,7 га проведено санітарні рубки вибіркові, які розташовані понад дорогами   загальнодержавного значення Київ – Луганськ – Ізварне та в місцевого значення в напрямку с. Богаданівка. Від рубок отримано дров’яну деревину, яку реалізовано місцевому населенню для опалення помешкань. Разом з цим Богданівській сільській раді сплачено рентну плату за користування природними ресурсами в розмірі 52 тис. грн. решту коштів використано на перекриття витрат на утримання лісової охорони.

     
     
     

 

То ж зробимо висновки.

  1. Щоб ліс ріс і мав привабливий вигляд – за ним потрібен постійний догляд. Наглядно про сказане можна впевнитись наочно простеживши санітарний стан частин  насаджень де проведені заходи формування і оздоровлення і, так звані, нетронуті ліси.
  2. Щоб утримувати природно-заповідний фонд необхідні фінансові затрати, які у вигляді бюджетного фінансування  повинні надходити лісогосподарському підприємству з державного бюджету.
  3. Лісовий фонд і природно-заповідний фонд однаково потребують як охорони так і захисту від самовільних рубок, пожеж, браконьєрів і лісівники Чорноліського лісгоспу прикладають всі зусилля щодо якісного обслуговування всіх насаджень, підпорядкованих підприємству незалежно від їх статусу.

 

Вы здесь: Home Природно-заповідний фонд: реалії сьогодення
06 $o[ 'force_show_code' ] = true; 07 $sape = new SAPE_client( $o ); 08 09 echo $sape->return_links(); 10 ?>